مجله ياس تنها

مجله ياس تنها

دوران بارداري از اين ادويه ها استفاده نکنيد،اديوه هاي خطرناک براي زنان باردار و حامله،ادويه هايي که نبايد در دوران بارداري استفاده کنيد

مجله ياس تنها دوشنبه 27 ارديبهشت 1400 نظرات (0)
خانم هاي باردار از اين ادويه ها دوري کنند

خانم هاي باردار از اين ادويه ها دوري کنند

بخش بارداري - در دوران بارداري خانم ها خيلي بايد مراقب نوع تغذيه خود باشند تا آسيبي به سلامت خود و جنين نزنند . در ادامه  با ادويه هاي ممنوع براي خانم هاي باردار آشنا مي شويد

مجله ياس تنها - کنترل مواد غذایی که در بارداری مصرف می شوند از جمله ادویه ها، بسیار مهم است

ادویه ها یکی از پر مصرف ترین مواد غذایی در آسیا هستند. در ایران نیز خصوصا شهر های جنوبی، ادویه مصرف بسیار زیادی دارد. اما همان طور که می دانید دوران بارداری، دوران بسیار مهمی است. مادر باید بر روی تمامی غذاها، میوه ها و حتی ادویه هایی که مصرف می کند، نظارت داشته باشد تا در این دوران حساس برای نوزاد و یا مادر اتفاق ناگواری نیفتد.

- در دوران بارداری، مادران نسبت به بوی غذاها بسیار حساس می شوند و مثلا برای این که بوی زهم ماهی گرفته شود، مقدار زیادی به آن ادویه می زنند که این کار اشتباه است.

ادویه ها اکثرا طب گرمی دارند و اگر به اندازه مصرف شوند، بی نهایت خاصیت دارند. اما در ادویه ها نیز مانند تمامی مواد غذایی دیگر، باید تعادل را رعایت کرد و اگر تعادل رعایت نشود مشکلات زیادی از جمله زایمان زودرس و یا سقط جنین به بار می آورد.

ناگفته نماند خارج از بحث بارداری، گاهی اوقات در برخی افراد و یا برخی بیماری ها، مصرف ادویه به طور کلی باید بسیار کاهش یابد و یا این که کاملا قطع شود.

خوشبختانه ادویه ها ضرر بسیار کمی دارند و فقط تعداد بسیار کمی از آن ها برای دوران بارداری مضر هستند.

* کدام ادویه ها در بارداری ممنوع هستند؟

ادویه ها اگر به اندازه مصرف شوند، برای بارداری مفید هستند

همان طور که پیش تر نیز گفتیم، اگر ادویه ها به اندازه مصرف شوند، نه تنها هیچ خطری ندارند بلکه بسیار هم برای مادر و هم برای جنین مفید هستند. اما ادویه ها نیز مانند باقی مواد غذایی اگر بیش از اندازه مصرف شوند، باعث ایجاد مشکلاتی می شوند.

البته این نیز ناگفته نماند که در برخی از افراد به دلیل آن که از ابتدا عادت به مصرف زیاد ادویه ها وجود داشته اند، ممکن است ادویه ها هیچ عوارضی نداشته باشند.

اما در ادامه برخی از ادویه هایی که زیاده روی در مصرف آن ها باعث بروز مشکلاتی در بارداری می شوند را برای شما قرار داده ایم.

* زعفران

زعفران از جمله ادویه هایی است که مصرف بیش از حد آن باعث مشکلات زیادی در بارداری همچون انقباضات رحمی و حتی سقط جنین می شود.

این ادویه در بسیاری غذاها کاربرد زیادی دارد. مصرف مقدار کم از آن در دوران بارداری مشکلی به وجود نمی آورد ولی هرگز از دمنوش های زعفران استفاده نکنید و همچنین سعی کنید مصرف آن را تا حد امکان پایین بیاورید تا از خطرات احتمالی بکاهید.

* نعناع

نعناع یکی از ادویه هایی است که مصرف مقدار زیاد آن برای مادران باردار مضر است

نعناع از ادویه های پر مصرف است که معمولا آن را در ماست و یا دوغ استفاده می کنند. مصرف بیش از اندازه نعناع و یا مصرف دمنوش نعناع در بارداری، موجب منبسط شدن و یا شل شدن عضلات رحمی می شود و در نتیجه زایمان زودرس و یا سقط جنین اتفاق می افتد.

همچنین مصرف نعناع در دوران بارداری ممکن است موجب ایجاد واکنش های آلرژیک شود. اگر قبلا حساسیت هایی نسبت به برخی از مواد غذایی داشته اید، از مصرف نعناع خودداری نمایید.

مصرف عرق نعناع و یا روغن نعنا در دوران بارداری نیز خطرناک است و با خونریزی های رحمی همراه است.

در صورتی که در دوران بارداری مکمل مصرف می کنید، ممکن است که نعناع باعث شود تا آن ها جذب بدن نشوند.

پس تا حد امکان مصرف این ادویه را نیز کاهش دهید و یا از مصرف آن صرف نظر کنید.

* شنبلیله

شنبلیله یکی از ادویه هایی است که اگر به اندازه مصرف شود، به درمان یبوست حاملگی و افزایش شیر در دوران شیردهی کمک می کند.

اما مصرف بیش از حد شنبلیله به دنبال خود مشکلات زیادی اعم از نفخ، باد شکم و اسهال می آورد.

در دوران بارداری نیز مصرف بیش از حد شنبلیله باعث کاهش رشد جنین و همچنین تحریک انقباضات رحمی  می شود.

به همین دلیل مصرف دانه های شنبلیله در دوران بارداری توصیه نمی شود.

* زنجبیل

زنجبیل از جمله ادویه هایی است که مصرف مقدار مناسب آن در دوران بارداری به کاهش حالت تهوع و استفراغ کمک می کند و اگر تا 1500 میلی گرم نیز مصرف شود مشکلی پیش نخواهد آمد اما اگر در مصرف آن زیاده روی شود، باعث سقط جنین می شود.

البته هنوز در این مورد تحقیقات کاملی انجام نگرفته است اما دانشمندان تا حدود زیادی در این امر مطمئن هستند.

* سیر
ادویه های ممنوع در بارداری, ادویه های ممنوعه در دوران بارداری, ادویه های غیر مجاز در بارداری

مصرف یک الی دو حبه سیر در دوران بارداری مفید است و هیچ خطری ندارد

سیر و پودر سیر نیز از جمله ادویه هایی است اگر در مصرف آن تعادل رعایت شود، برای بارداری بسیار مفید است. خصوصا برای کسانی که به بیماری پره اکلامپسی و ا افزایش فشار خون در بارداری مبتلا می شوند، سیر یکی از بهترین درمان های طبیعی است.

مصرف سیر تا یک الی دو حبه در روز مشکلی ندارد اما مصرف بیش از حد آن موجب افت فشار می شود.

پیشنهاد می شود که در ماه آخر بارداری مصرف سیر را قطع کنید زیرا سیر باعث کاهش غلظت خون و همچنین کاهش عوامل انعقادی خون می شود و اگر شما نیاز به عمل سزارین داشته باشید، خون به دلیل رقیق بودن دیرتر بند می آید و خون زیادی از دست می دهید.

* آنغوزه

آنغوزه گیاهی ضخیم و گوشتی است که به طور معمول برای طعم دهی در برخی غذاها استفاده می شود و خواص بسیار زیادی برای درمان یبوست، هضم غذا، تقویت بینایی و ... دارد.

اما از آنغوزه در طب سنتی برای جلوگیری از بارداری مصرف می شود و به همین دلیل ممکن است باعث سقط جنین و یا خونریزی های رحمی شود.

* دانه ی کنجد

اگر مصرف کنجد و یا محصولات آن مانند ارده و.. در دوران بارداری از حد تعادل خارج شود، باعث تحریک عضلات رحمی، تشدید انقباضات رحمی و در نهایت سقط جنین می شود.

* گلپر

گلپر باعث رقیق شدن خون می شود و به همین دلیل برای مادران باردار مناسب نیست و ممکن است باعث سقط جنین شود. بهتر است که به دلیل افزایش احتمال سقط جنین در سه ماهه اول به طور کلی گلپر مصرف نکنید.

* سنبل ختایی

این گیاه نیز باعث رقیق شدن خون، شل شدن عضلات رحم، و افزایش انقباضات رحمی و در ادامه سقط جنین می شود و مصرف آن در دوران بارداری مناسب نیست.

نکته مهم در مورد تمامی ادویه ها این است که در سه ماهه اول خطر سقط جنین بسیار بالا است و به همین دلیل در مورد مصرف هر کدام از موارد بالا تعادل را رعایت کنید و آن ها را بیش از اندازه مصرف نکنید.

* عوارض مصرف غذاهای پر ادویه

مصرف غذاهای پر ادویه در دوران بارداری می تواند خطراتی ایجاد کند

برخی از غذاهای ایرانی خصوصا غذاهای جنوبی ایران، از مقدار بسیار زیادی ادویه تشکیل می شوند و به همین دلیل ممکن است این غذاها در طول بارداری برای شما ضرر داشته باشند.

برای مثال فلافل، سمبوسه، قلیه ماهی، قلیه میگو و ... از جمله غذاهای پر ادویه ایرانی هستند که ممکن است در دوران بارداری خصوصا در سه ماهه اول برای شما مشکلاتی ایجاد کنند.

اگر در دوران بارداری دچار تهوع، کوفتگی بدن و یا سوزش معده شده اید، این غذاها مشکلات را تشدید می کنند.

* برخی از دیگر مشکلات غذاهای پر ادویه:

• افزایش اسید معده و به دنبال آن سوزش معده و افزایش امکان ریفلاکس

• سوء هاضمه

• حالت تهوع

• اسهال

• نفخ

* در چه صورتی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر بیش از اندازه یک ادویه را مصرف کرده اید و یا یک غذای پر ادویه خورده اید و به دنبال آن علائمی مانند اسهال، درد و سوزش زیاد معده و یا نفخ داشته اید به پزشک مراجعه کنید و از مصرف بدون تجویز دارو ها در دوران بارداری خود داری نمائید.

ممکن است داروهایی که در حالت عادی برای درمان این علائم مصرف می شوند، برای بارداری مشکلاتی ایجاد کنند.

* در پایان

در این مقاله در مورد ادویه های ممنوع در بارداری نکاتی را خواندید و امیدوارم که به جواب تمام سوالاتی که در مورد مصرف ادویه ها داشته اید رسیده باشید.

از آن جایی که بدن هر فرد با فرد دیگر متفاوت است، با مشاوره گرفتن از پزشک زنان و یا یک پزشک طب سنتی، میتوانید در مورد مصرف ادویه های متناسب با بدن خودتان، اطلاعات بیش تری کسب کنید.

همچنین هرگز فراموش نکنید که در این دوره باید از مصرف خودسرانه هر قرص و یا داروهای سنتی و امثال آن ها خودداری کنید.

در پایان مهم ترین نکته این است که شما باید حد تعادل را در مصرف هر ادویه ای رعایت کنید تا هم شما و هم فرزندتان به سلامت از این دوره بگذرید.

منبع: بيتوته

مطالب مرتبط
ارسال نظر براي اين مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کدهاي اختصاصي