مجله ياس تنها

اندازه گيري قند خون با عرق بدن بخش پزشکي - تا حالا هميشه اندازه گيري قند خون را با استفاده از خون آزمايش مي کردند اما در روش جديد اندازه گيري قند خون را با عرق بدن انجام مي دهندبه نقل از پایگاه خبری

اندازه گيري قند خون با عرق بدن

اندازه گيري قند خون با عرق بدن بخش پزشکي - تا حالا هميشه اندازه گيري قند خون را با استفاده از خون آزمايش مي کردند اما در روش جديد اندازه گيري قند خون را با عرق بدن انجام مي دهندبه نقل از پایگاه خبری

اندازه گيري قند خون با عرق بدن

اندازه گيري قند خون با عرق بدن
 • موضوع : پزشکي ,
 • اندازه گيري قند خون با عرق بدن

  بخش پزشکي - تا حالا هميشه اندازه گيري قند خون را با استفاده از خون آزمايش مي کردند اما در روش جديد اندازه گيري قند خون را با عرق بدن انجام مي دهند

  به نقل از پایگاه خبری ساینس، محققان حسگر جدیدی را طراحی کرده اند که قابلیت اندازه‌گیری دقیق قندخون را بدون ایجاد درد و با استفاده از عرق به جای نمونه خون، دارد.

  این حسگر جدید که بر مبنای فناوری صفحات لمسی کار می‌کند، در برگیرنده هیدروژلی از جنس پلی وینیل الکل با قابلیت جذب عرق است که روی یک نوار پلاستیکی انعطاف‌پذیر قرار دارد.

  - کافی است شخص انگشت خود را به مدت یک دقیقه روی حسگر قرار دهد تا هیدروژل مقدار عرق موردنیاز را از غده‌های پوستی جذب کند. این نمونه عرق در جریان یک واکنش شیمیایی قرار می‌گیرد که در نتیجه آن جریان الکتریکی کوچکی تولید و توسط دستگاه سنجش قندخون دریافت می‌شود.

  - این حسگر به منظور اندازه‌گیری میزان قند خون هر شخص با استفاده از اطلاعات جریان الکتریکی به دست آمده از نمونه عرق وی، از الگوریتم‌های اختصاصی بهره می‌برد. به گفته محققان آمریکایی در آزمایشات اولیه، این حسگر میزان قندخون داوطلبان را قبل و بعد از صرف غذا با دقت ۹۵ درصد اندازه‌گیری کرده است و راهکار مناسبی برای اندازه‌گیری لحظه‌ای قندخون در بیماران دیابتی است.

  - بدن ما به صورت طبیعی مقداری قند را ذخیره کرده و به منظور تامین انرژی لازم برای فعالیت‌های روزانه، جذب قند از رژیم غذایی نیز ضروری است. اما زمانی که میزان قندخون از مقدار مشخصی تجاوز می‌کند، منجر به بروز عارضه‌ای موسوم به دیابت می‌شود که می‌تواند به اندام‌ها آسیب زده و مشکلات متعددی را برای سلامتی ایجاد کند. اغلب عوامل بروز این وضعیت شناسایی شده و راهکارهای مختلفی برای مدیریت آن ارائه شده است. وعده‌های غذایی کوچکتر، تمرین فیزیکی و سبک زندگی سالم برای مدیریت دیابت ضروری است.

  بالا بودن میزان قند خون به مدت طولانی ریسک‌های جدی را برای سلامت در پی دارد و علائمی را ایجاد می‌کند که در مراحل اولیه ابتلا به دیابت قابل شناسایی است.

  آخرین آمار منتشر شده از سازمان جهانی بهداشت درباره دیابت:

  - در سال ۲۰۱۶ میلادی، دیابت هفتمین عامل مرگ و میر گزارش شده است.

  - تعداد افراد مبتلا به دیابت از ۱۰۸ میلیون در سال ۱۹۸۰، به بیش از ۴۲۵ میلیون نفر رسیده است.

  - شیوع جهانی دیابت در افراد بالای ۱۸ سال، از ۴.۷ درصد در سال ۱۹۸۰، به ۸.۵ درصد در سال ۲۰۱۴ میلادی رسیده است.

  - در سال ۲۰۱۶میلادی، ۱.۶ میلیون مرگ، مستقیما به دیابت مربوط بود  و ۲.۲ میلیون مرگ دیگر به گلوکز بالای خون منتسب بود.

  - دیابت عامل اصلی نابینایی، نارسایی کلیه، حمله قلبی، سکته مغزی و قطع اعضای تحتانی است.

  - سرعت شیوع دیابت در کشورهای فقیر و کم درآمد بیشتر است.

  - حدود نیمی از آمار مرگ و میر ناشی از گلوکز بالای خون، در افراد کمتر از ۷۰ سال گزارش شده است.

  - رژیم غذایی سالم، فعالیت بدنی، حفظ وزن بدن و اجتناب از مصرف دخانیات مهمترین عوامل در پیشگیری از دیابت نوع ۲ هستند.

  - بیش از ۴۲۵ میلیون نفر در سراسر جهان به دیابت مبتلا هستند؛ اکثر این آمار به دیابت نوع ۲ اختصاص دارد که به‌راحتی با فعالیت بدنی منظم و رژیم غذایی سالم قابل کنترل است.

  - از هر چهار خانواده، کمتر از یک مورد به برنامه‌های آموزشی کاربردی در زمینه دیابت دسترسی دارند. در حالی که آموزش‌ اولیه نقش مهمی در کنترل بیماری، بهبود نتایج و کاهش هزینه ها دارد.

  - از هر دو بیمار مبتلا به دیابت، یک مورد هنوز تشخیص داده نشده است که به سادگی با تشخیص اولیه و رعایت موارد ساده مربوط به سبک زندگی قابل کنترل است.

  - تکرر ادرار، خستگی مفرط،‌ کاهش بی دلیل وزن، کاهش بینایی و تغییر رنگ پوست از جمله مهمترین علائم اولیه دیابت هستند.

  باشگاه خبرنگاران جوان

  بازنشر:مجله ياس تنها

 • تاريخ ارسال : چهارشنبه 19 خرداد 1400
 • منتشر کننده : مجله ياس تنها
مطالب مرتبط