مجله ياس تنها

چگونه موهايي با رشد بيشتر داشته باشيم؟ چگونه رشد موهاي خود را افزايش دهيم؟ عوامل تاثير گذار در رشد موي خانم ها

چيزهايي که باعث رشد بهتر مو مي شوند

چگونه موهايي با رشد بيشتر داشته باشيم؟ چگونه رشد موهاي خود را افزايش دهيم؟ عوامل تاثير گذار در رشد موي خانم ها

آنچه درباره رشد موها بايد بدانيد

آنچه درباره رشد موها بايد بدانيد
 • موضوع : آرايش و زيبايي ,
 • آنچه درباره رشد موها بايد بدانيد

  بخش زيبايي - همه خانم ها آرزو دارند موهاي بلند و زيبايي داشته باشند اما چه چيزهايي باعث رشد بهتر مو مي شوند؟

  مجله ياس تنها - به نقل از العربیه، شاید شما هم در طول زندگی بسیاری از گزاره‌های درست و یا نادرست را درباره رشد و تقویت موهایتان شنیده باشید.

  - مطالعات بین المللی نشان داده است که سرعت رشد مو از فصلی به فصل دیگر متفاوت است؛ زیرا رشد مو در تابستان سریع‌ترین و ریش آن در پاییز فراوان‌ترین است.

  تقویت رشد مو یکی از نگرانی‌های آرایشی و بهداشتی اکثر بانوان است اما همه آنچه گفته می‌شود در این زمینه درست نیست. پرسش اینجاست که چگونه می‌توان با توجه به این موضوع بین گزاره‌های درست و نادرست تفاوت قائل شد؟

  تقویت رشد مو با مراقبت مداوم از آن از طریق ترفند‌ها و روش‌هایی ممکن است که شاید در وهله نخست ساده به نظر برسند اما می‌توانند نتایج مؤثری را به همراه داشته باشند.

  * عمر مو کوتاه است

  موی سر بر خلاف ناخن به صورت پیوسته رشد نمی‌کند؛ بلکه هر تار مو به مدت چند سال رشد می‌کند، سپس رشد آن متوقف شده، می‌ریزد و جای خود را به موی دیگری می‌دهد. به این فرایند سیکل رشد مو و یا چرخه مو گویند. کارشناسان ۳ مرحله اساسی را در چرخه رشد مو مشخص کرده اند:

  مرحله «آناژن» که بین دو تا هفت سال طول می‌کشد و در این مدت ۸۵درصد مو در مرحله رشد است.

  مرحله کاتاژن (یا رگرسیون) به مرحله‌ای گویند که مو دیگر رشد نمی‌کند؛ بلکه خود را برای افتادن و دادن جای خود به موی دیگر آماده می‌کند. مرحله کاتاژن فقط ۱ درصد از مو را تحت تأثیر قرار می‌دهد. در طی آن، مو به مدت دو یا سه هفته در یک مرحله استراحت باقی می‌ماند.

  مرحله تکمیل یا همان «تلوژن» که مرحله ریزش مو است، فقط ۱۴ درصد از کل مو‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد و ۳ ماه به طول می‌انجامد.

  این تقسیم بندی نشان می‌دهد که مو به سه فاز تقسیم شده است؛ به این معنی که ما روزانه بین ۵۰ تا ۱۰۰ تار مو از دست می‌دهیم و همه مو‌های خود را در یک مرحله از دست نمی‌دهیم. این در حالی است که رشد مو به طور متوسط بین ۱ تا ۱.۵ سانتی متر در ماه است.

  شاید شما هم اطلاعات فراوانی درباره مو‌ها شنیده باشید؛ اما پرسش اینجاست که کدام این‌ها درست و کدام غلط است. در این جا می‌خواهیم درستی و یا نادرستی این اطلاعات را با هم مرور کنیم:

  ۱- تغییر فصل می‌تواند روی رشد مو تأثیر بگذارد؟

  درست است. مطالعات بین المللی در این زمینه نشان داده است که سرعت رشد مو از فصلی به فصل دیگر متفاوت است، زیرا رشد در تابستان سریع‌ترین و ریزش مو در پاییز بیشترین حالت را دارد. این در حالی است که فصل بهار شاهد ریزش به شکل متوسط هستیم. بهتر است مو‌ها را در اوایل بهار کوتاه کنید تا رشد بهتری در تابستان داشته باشد.

  ۲- رشد مو روی کل سر یکنواخت است؟

  خیر. سرعت رشد مو با توجه به محل قرارگیری آن در سر متفاوت است. سریعترین سرعت رشد در بالای جمجمه است و کمترین سرعت در شقیقه‌ها صورت می‌گیرد.

  ۳- سرعت رشد مو به نژاد و جنسیت بستگی دارد؟

  بله. آزمایش‌های علمی نشان داده است که رشد مو در زنان با سرعت بیشتری نسبت به آقایان انجام می‌شود. همچنین تنوع نژادی نیز در این مسئله دخیل است. به همین خاطر است که رشد مو‌های فرفری و درشت آفریقایی با سرعت ۰.۹۰ سانتی متر در ماه و رشد مو‌های ظریف و صاف اروپایی با سرعت ۱.۲ سانتی متر در ماه صورت گرفته، حال آنکه رشد مو‌های آسیایی به ۱.۳ سانتی متر در ماه می‌رسد.

  ۴- روزانه مو رشد می‌کند؟

  بله. رشد روزانه مو بین ۰.۲۳ تا ۰.۶۰ سانتی متر در روز و به طور متوسط میانگین بین ۰.۷۰ و ۲ سانتی متر در ماه است. توضیح این پدیده به این واقعیت مربوط می‌شود که سرعت رشد مو تحت تأثیر جنسیت و نژاد قرار دارد، اما همچنین عامل شکنندگی مو نیز در این مسئله دخالت دارد.

  ۵- چرخه ماه ارتباطی با تقویت و رشد مو دارد!

  این فرضیه که کوتاه شدن ماه به هنگامی که قرص ماه در آسمان به شکل بدر و ماه کامل قرار دارد، به رشد دوبرابری آن کمک می‌کند کاملا اشتباه است. این افسانه‌ای قدیمی است که هیچ ارتباطی با واقعیت ندارد. چرخه ماه ارتباطی با تقویت یا به تأخیر انداختن رشد مو ندارد.

  ۶- کوتاه کردن مداوم مو به تقویت رشد آن کمک می‌کند؟

  خیر. هیچ مدرک علمی برای تأیید این گفته وجود ندارد. اما دلیل نادرستی آن، دلیل آن رشد مو از ریشه است، به این معنی که کوتاه کردن آن نمی‌تواند روی رشد تأثیر بگذارد، اما به خلاص شدن از شر شکستگی مو کمک کرده و باعث می‌شود مو سالم به نظر برسد.

  ۷- بافتن مو سبب تقویت رشد مو می‌شود؟

  این تصور اشتباه بدین خاطر است که مو‌های بافته شده کمتر در معرض آسیب‌های بیرونی قرار می‌گیرند و همین امر سبب حفاظت آن‌ها از شکستگی می‌شود. برای همین است که هنگامی که بافت مو را باز می‌کنید، تصور می‌کنید که رشد مو سریعتر است.

  ۸- روغن‌های اساسی نقش مهمی در رشد مو دارند؟

  روغن‌های اساسی می‌توانند عامل مهمی در این زمینه باشند. کافی است به شامپوی نرم کننده که استفاده می‌کنیم ۵ قطره روغن اساسی رزماری اضافه کرده و قبل از آبکشی، مو‌ها را با این مخلوط به مدت ۳۰ دقیقه خیس کنید. همچنین می‌توانید ۵ قطره روغن رزماری را با کمی روغن بادام مخلوط کرده و آن را یک شب روی موی خود بگذارید تا صبح روز بعد شسته شود.

  منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

 • تاريخ ارسال : پنجشنبه 03 تير 1400
 • منتشر کننده : مجله ياس تنها
مطالب مرتبط