خارش واژن علت و درمان

مجله ياس تنها شامل مطالب آشپزي،زناشويي،پزشکي،کودک،بارداري مي باشد

خارش واژن علت و درمان


11:34 , سه شنبه 30 شهريور 1400

خارش واژن علت و درمان

خارش واژن علت و درمان

پزشکي زنان : بیشتر خارش های واژن دلیل نگران کننده ای ندارد. با این حال، اگر خارش شدید است یا اگر مشکوک به یک بیماری زمینه ای هستید، باید با پزشک یا متخصص زنان تماس بگیرید. ..

خارش واژن یک علامت ناراحت کننده و گاهی دردناک است که اغلب به دلیل مواد تحریک کننده، عفونت ها یا یائسگی رخ می دهد. همچنین ممکن است در نتیجه برخی از اختلالات پوستی یا بیماریهای مقاربتی (STDS) رخ دهد. در موارد نادر، خارش واژن ممکن است به دلیل استرس یا سرطان فرج یا مهبل ایجاد شود.

بیشتر خارش های واژن دلیل نگران کننده ای ندارد. با این حال، اگر خارش شدید است یا اگر مشکوک به یک بیماری زمینه ای هستید، باید با پزشک یا متخصص زنان تماس بگیرید. پزشک می تواند علت خارش واژن شما را از طریق معاینه و آزمایش مشخص کند. آنها همچنین می توانند درمانهای مناسب برای این علامت ناراحت کننده را توصیه کنند.

* چه زمانی به پزشک خود در مورد خارش واژن مراجعه کنید؟

اگر خارش آنقدر شدید باشد که زندگی روزمره یا خواب شما را مختل کند، به پزشک مراجعه کنید تا خارش واژن را مشاهده کنید. اگرچه اکثر علل جدی نیستند، اما برخی از درمان ها وجود دارد که می تواند ناراحتی خارش واژن را کاهش دهد. اگر خارش واژن شما بیش از یک هفته ادامه یافت یا اگر خارش شما همراه با علائم زیر رخ داد، باید با پزشک خود تماس بگیرید:

    زخم یا تاول روی فرج
    درد یا حساسیت در ناحیه تناسلی
    قرمزی یا تورم دستگاه تناسلی
    مشکل در ادرار کردن
    ترشح غیرعادی واژن
    ناراحتی در هنگام مقاربت جنسی

* در طول ملاقات خود چه انتظاری دارید

پزشک از شما در مورد علائم شما، از جمله شدت و طول مدت علائم سوال می کند. آنها ممکن است از شما در مورد فعالیتهای جنسی نیز بپرسند. آنها همچنین به احتمال زیاد باید معاینه لگن را انجام دهند.

در حین معاینه لگن، پزشک شما از نظر بصری فرج را بررسی می کند و ممکن است از یک اسپکولوم برای مشاهده داخل واژن استفاده کند. آنها ممکن است هنگام وارد کردن انگشت دستکش به داخل واژن، روی شکم شما فشار بیاورند. این به آنها اجازه می دهد تا اندام های تولید مثل را از نظر وجود هرگونه ناهنجاری بررسی کنند.

پزشک شما همچنین ممکن است نمونه ای از بافت پوست را از فرج یا نمونه ای از ترشحات شما را برای تجزیه و تحلیل جمع آوری کند. ممکن است پزشک آزمایش خون یا ادرار نیز انجام دهد.

* درمان دارویی خارش واژن

هنگامی که پزشک علت اصلی خارش واژن را پیدا کرد، گزینه های درمانی را توصیه می کند. دوره خاص درمان مورد نیاز بستگی به شرایط خاصی دارد که باعث ایجاد مشکل می شود.

* خارش ناشی از عفونت قارچی واژن

پزشک شما می تواند عفونت های قارچی واژن را با داروهای ضد قارچ درمان کند. اینها به اشکال مختلف از جمله کرم، پماد یا قرص وجود دارد. آنها با نسخه یا بدون نسخه در دسترس هستند.

با این حال، اگر پزشک شما هرگز عفونت قارچی را برای شما تشخیص نداده است، قبل از مصرف هرگونه داروی بدون نسخه، حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

* خارش ناشی از عفونت باکتریایی یا bv

پزشکان اغلب bv را با آنتی بیوتیک درمان می کنند. این داروها ممکن است به صورت قرص هایی که به صورت خوراکی مصرف می کنید یا به عنوان کرم هایی که به واژن وارد می کنید ظاهر شوند. صرف نظر از نوع درمانی که استفاده می کنید، پیروی از دستورات پزشک و تکمیل دوره کامل دارو بسیار مهم است.

* خارش ناشی از بیماری مقاربتی

شما می توانید STDS را با آنتی بیوتیک ها، ضد ویروس ها یا داروهای ضد انگل درمان کنید. تا زمانی که عفونت یا بیماری شما برطرف نشود، باید داروهای خود را به طور منظم مصرف کنید و از رابطه جنسی اجتناب کنید.
یائسگی

خارش مربوط به یائسگی ممکن است با کرم استروژن، قرص یا حلقه واژن درمان شود.

* علل دیگر

سایر انواع خارش و سوزش واژن اغلب خود به خود برطرف می شوند. در عین حال، می توانید از کرم ها یا لوسیون های استروئیدی برای کاهش التهاب و تسکین ناراحتی استفاده کنید. با این حال، باید میزان استفاده از آنها را محدود کنید زیرا در صورت استفاده بیش از حد از آنها می تواند منجر به تحریک و خارش مزمن شود.

* داروهای خانگی خارش واژن

شما می توانید با رعایت اصول بهداشتی و شیوه زندگی از اکثر علل خارش واژن جلوگیری کنید. چندین مرحله را می توانید در خانه انجام دهید تا از تحریک واژن و عفونت جلوگیری کنید:

    برای شستن ناحیه تناسلی خود از آب گرم و پاک کننده ملایم استفاده کنید.
    از صابون های معطر، لوسیون ها و حمام های حبابی اجتناب کنید.
    از استفاده از محصولاتی مانند اسپری واژن و دوش خودداری کنید.
    لباسهای خیس یا مرطوب را بلافاصله بعد از شنا یا ورزش عوض کنید.
    لباس زیر نخی بپوشید و هر روز لباس زیر خود را عوض کنید.
    ماست را بصورت طبیعی تولید شده بخورید تا احتمال ابتلا به عفونت قارچی کاهش یابد.
    هنگام رابطه جنسی از کاندوم استفاده کنید
    همیشه بعد از دفع مدفوع را از جلو به عقب پاک کنید.

* آیا درمان های خانگی برای خارش، سوزش و تحریک واژن وجود دارد؟

در اینجا چند نکته برای پیشگیری و درمان سوزش واژن در خانه وجود دارد:

- از پد معطر یا دستمال توالت، کرم، حمام حبابی، اسپری زنانه و دوش خودداری کنید.

- برای تمیز کردن منظم ناحیه تناسلی خود از آب و صابون ساده و بدون بو استفاده کنید. اما بیش از یک بار در روز شستشو نکنید. انجام این کار می تواند خشکی را افزایش دهد.

- همیشه بعد از دفع مدفوع را از جلو به عقب پاک کنید.

- شورت نخی (بدون پارچه مصنوعی) بپوشید و هر روز لباس زیر خود را عوض کنید.

- پوشک دختران شیرخوار را به طور مرتب عوض کنید.

- استفاده از کاندوم در طول رابطه جنسی برای جلوگیری از بیماریهای مقاربتی

- اگر خشکی واژن دارید، از مرطوب کننده واژن استفاده کنید. قبل از برقراری رابطه جنسی از روان کننده بر پایه آب (k-y ، astroglide) استفاده کنید.

- تا زمانی که علائم شما بهبود نیافتند از رابطه جنسی خودداری کنید.

- خراش ندهید، می توانید منطقه را بیشتر تحریک کنید.

منبع: اوما

پايان مطلب/

توجه : تمام حقوق مطالب براي هايپرتمپ محفوظ مي باشد.

مطالب مرتبط با پست جاري