بازيابي حس بويايي بعد از کرونا

مجله ياس تنها شامل مطالب آشپزي،زناشويي،پزشکي،کودک،بارداري مي باشد

بازيابي حس بويايي بعد از کرونا


10:48 , چهارشنبه 14 مهر 1400

بازيابي حس بويايي بعد از کرونا

بازيابي حس بويايي بعد از کرونا

بخش پزشکي : بعضي از افرادي به کرونا مبتلا شده حس بويايي خود را از دست دادند در ادامه روش درمان و بازگشت حس بويايي را مي خوانيد

مجله ياس تنها : محمد محسنی، استاد بیماری‌های گوش، حلق و بینی در پاسخ به این پرسش که «راه درمان از بین رفتن حس بویایی در برخی مبتلایان به کرونا چگونه است؟»، بیان داشت: این حالت بیشتر در مدل‌های اولیه کرونا بود و درصد زیادی از بیماران کرونایی بویایی خود را از دست می‌دادند، اما در نوع کرونای دلتا کمتر این موضوع مشاهده می‌شود.

- وی با بیان اینکه حدود ۹۰ درصد موارد از بین رفتن حس بویایی در مبتلایان به کرونا ظرف یک تا ۱.۵ ماه به حالت اول برمی‌گردد، گفت:با دو گروه زیاد مشکل داریم؛ گروهی که این حالت دیر بر می‌گردد، اما درصد بالایی نیستند.

- این فوق تخصص گوش، حلق و بینی یادآور شد: مشکل عمده ما بیمارانی هستند که این افراد بویایی شان بر می‌گردد، اما با یک حالتی بر می‌گردد که بیمار بو‌های بد و نامطبوع در بینی خود احساس می‌کند و باید تحت درمان قرار گیرد.

- محسنی افزود: ما به این افراد آموزش بویایی نیز می‌دهیم؛ به طوری که به بیمار می‌گوییم دو تا سه بار در روز و هربار به مدت ۲۰ تا ۳۰ ثانیه یک ماده بودار خاص مثلا عطر گل رز یا محمدی، عطر لیمو، عصاره آویشن و اوکالیپتوس را به شکل عمیق ببوید.

وی خاطرنشان کرد: کمتر می‌بینیم بیمارانی را که مثلا بعد از ۶ ماه بگویند حس بویایی ندارم؛ ضمن اینکه در نوع کرونای دلتا خیلی اختلال بویایی را نمی‌بینیم و این حالت در مدل‌های اولیه کرونا شایع‌تر بود؛ اما در کل بیماران خود به خود این حالت خوب می‌شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

توجه : تمام حقوق مطالب براي هايپرتمپ محفوظ مي باشد.

مطالب مرتبط با پست جاري