خلبان شهيد محمد حاجي

مجله ياس تنها شامل مطالب آشپزي،زناشويي،پزشکي،کودک،بارداري مي باشد

خلبان شهيد محمد حاجي


12:1 , سه شنبه 20 مهر 1400

خلبان شهيد محمد حاجي

خلبان شهيد محمد حاجي

بيوگرافي : در اينجا شما را مي خواهيم با شهيد خلبان محمد حاجي آشنا کنيم يکي از شجاع ترين و با اخلاق ترين خلبانان جمهوري اسلامي ايران

مجله ياس تنها : امیر سرلشکر خلبان شهید محمد حاجی یکی از خلبانان نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران است که ۱۴ تیرماه سال ۱۳۲۵ در شهرستان ساوجبلاغ واقع در استان البرز دیده به جهان گشود. محمد در سال ۱۳۴۶ به استخدام نیروی هوایی درآمد و برای طی دوره‌های مقدماتی پرواز وارد دانشکده خلبانی شد. دوره مقدماتی پرواز با هواپیما‌های «پاپیر» و «اف -۳۳» را در ایران گذراند و جهت تکمیل تحصیلات عالی پروازی به آمریکا رفت.

دوره‌های تکمیلی پرواز را با هواپیما‌های آموزشی تی-۴۱، تی - ۳۷ و جت مافوق صوت تی-۳۸ با موفقیت به پایان رساند و نشان خلبانی را دریافت کرد. بهمن ماه ۱۳۴۸ بود که به ایران بازگشت و پس از طی یک دوره کوتاه زمینی و پروازی مربوط به جنگنده فانتوم اف ۴ به جمع خلبانان گردان شکاری پیوست.

دوستانش می‌گویند که محمد انسانی مهربان، بی‌ریا و دلی به وسعت آسمان داشت. فردی مذهبی، پایبند به اعتقادات دینی، اهل نماز، روزه و زکات بود و دستگیری از محرومین و بی‌بضاعت‌های مستمند را وظیفه خود می‌دانست. در اکثر تظاهرات‌ها و راهپیمایی قبل و بعد از انقلاب شرکت داشت و همگام با سایر نیرو‌های مردمی در حفظ نظام جمهوری اسلامی و نیرو‌های انقلابی ارتش فعالیت می‌کرد.

با  پیروزی انقلاب اسلامی و آغاز جنگ تحمیلی او نیز همچون سایر همرزمانش لباس رزم را بر تن کرد و آماده نبرد با دژخیمان بعثی شد. در زمان حمله بعثی‌ها به ایران اسلامی در منزل مادرش در کرج حضور داشت و به اتفاق خانواده برای گردش به جاده چالوس رفته بود که جریان حمله هوایی را از رادیو شنیده و سریعاً به کرج بلازگشت و با شتاب برای دفاع از خاک وطن و نوامیس هموطنانش به پایگاه شکاری بوشهر که در آنجا مستقر بود، رفت. به گفته همرزمانش او از زمانی که قدم به پایگاه گذاشت انجام مأموریت‌های جنگی را به عهده گرفت.

روز هجدهم مهرماه سال ۱۳۵۹ بود که خلبان محمد ماموریت پیداکرد تا در یک عملیات برون مرزی تاسیسات دشمن بعثی را منهدم کند، خلبان محمد پس از انجام مأموریت برون مرزی و هنگام بازگشت به ایران در آسمان عراق متوجه یک هواپیمای میگ بعثی شد که به تعقیب آن پرداخت و به سه فروند هواپیمای دیگر دستور داد تا به راهشان به طرف ایران ادامه دهند تا او هواپیمای دشمن را مشغول کند. این آخرین پیام رادیویی او بود و دیگر هیچ ...

اما جنگنده‌اش در این ماموریت مورد اصابت موشک ضد هوایی دشمن قرار گرفت و پس از سقوط مفقودالاثر شد. محمد که از آن روز هیچ اطلاعی از وی در دسترس نبود بالاخره پس از ۳۲ سال در سوم آبان ماه سال ۱۳۹۱ از مرز شلمچه به خانه‌اش بازگشت و پس از تشریفات به مشهد مقدس جهت طواف حرم امام رضا (علیه السلام) اعزام و در ششم بهمن ماه ۹۱ در قطعه ۵۰ شهدای نیروی هوایی ارتش بهشت زهرا تهران به خاک سپرده شد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

جهت شادي روح شهداي اسلام صلوات بفرستيد

توجه : تمام حقوق مطالب براي هايپرتمپ محفوظ مي باشد.

مطالب مرتبط با پست جاري