• صفحه اصلي
 • مجله ياس تنها

  امروز دوشنبه 27 دی 1400 شما در مجله ياس تنها هستيد.
  تبليغات

  تبليغات ارزان قيمت در اينجا - 09365614372

  به علت بروز بودن سايت از صفحات ديگر نيز ديدن کنيد

  به سايت مجله ياس تنها خوش آمديد

  مجله ياس تنها

  مجله ياس تنها

  طلاق والدين چه تاثيري روي کودک دارد؟ / عصرايران

  طلاق والدين چه تاثيري روي کودک دارد؟ / عصرايران

  طلاق والدين چه تاثيري روي کودک دارد؟

  بخش زناشويي : طلاق نه تنها براي زن و مرد عوارض روحي زيادي دارد بلکه تاثير بسيار بدي بر زندگي کودکان طلاق هم مي گذارد

  مجله ياس تنها : تاثیر سن کودک بر ضربه پس از طلاق

  یکی از مهم ترین مواردی که پیش از بررسی تاثیرات طلاق بر روی کودکان باید به آن توجه داشته باشید این است که به صورت کلی هر چه سن کودکان کمتر باشد و در سنین پایین تر زوج ها اقدام به طلاق گرفتن کنند، این مسئله تاثیر عاطفی و روحی بدتری بر روی کودک خواهد گذاشت و می تواند آینده او را با مشکلات مختلفی مواجه کند.

  به همین دلیل اگر بخواهیم شما را با بدترین سن بچه ها برای طلاق آشنا کنیم باید گفت که از زمانی که کودک وجود پدر و مادر را درک کرده و دید قابل قبولی نسبت به پیرامون خود به دست می آورد، متوجه مشکلات مختلف پس از طلاق می شود و هر چه سن کودک کمتر باشد، آسیب وارد شده به او بیشتر خواهد شد و این مسئله می تواند او را با مشکلات مختلفی مواجه کند.

  به عنوان مثال کودکانی که در دوره پیش دبستانی است و پدر و مادرشان از یکدیگر جدا می شوند، بیشتر تحت تاثیر آسیب های پس از طلاق به نسبت کودکان در دوره دبستان یا در مقاطع بالاتر هستند. همچنین این دسته از کودکان بعدها با مشکلات بیشتری مواجه خواهند شد.

  + نتایج طلاق بر روی فرزندان

  پس از آن که شما را با این مسئله بسیار آشنا کردیم که کودکان چه سنی بیشتر در معرض آسیب های پس از طلاق هستند، باید به این نکته بسیار مهم اشاره کنیم که آثار و نتایج طلاق برای فرزندان چگونه است و طلاق گرفتن چه آسیب هایی را برای فرزندان به همراه خواهد داشت. اگر بخواهیم شما را با مهم ترین نتایج و آثار پس از طلاق آشنا کنیم، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  + داشتن احساس گناه

  بدون هیچ شک و تردیدی یکی از مشکلاتی که کودکان در هنگام طلاق پدر و مادرهای خود با آن مواجه هستند بحث داشتن احساس گناه است. در واقع از آن جایی که آن ها نمی دانند علت اختلاف پدر و مادرشان چیست و به چه دلیلی با یکدیگر به مشکل خورده اند، خود را مقصر این اتفاق می دانند و همین مسئله باعث می شود تا احساس گناه کنند.

  حتی بارها دیده شده که برخی از کودکان حس اضافه بودن کرده و فکر می کنند که بروز چنین مشکلاتی برای پدر و مادرشان به دلیل وجود آن ها است. نکته مهم این است که شرایط زمانی سخت تر می شود که پدر و مادر جلوی فرزندان خود در رابطه با فرزندشان با یکدیگر دعوا کرده و از مشکلات خود در رابطه با تربیت فرزند صحبت کنند.

  در چنین شرایطی کودک بیشتر با مشکلات عاطفی مواجه شده و حتی ممکن است دست به کارهایی خطرناکی بزند. به همین دلیل لازم است تا به این مسئله بسیار مهم توجه داشته باشید و این مشکل را به عنوان یکی از مهم ترین نتایج و آثار طلاق برای فرزندان خود در نظر بگیرید.

  + عدم داشتن تمرکز و کاهش بهره هوشی

  یکی دیگر از نتایجی که طلاق برای فرزندان دارد، جلوگیری از تمرکز آن ها و پایین آوردن بهره هوشی است. در واقع این مشکل به دلیل آن است که درست در زمانی که کودک باید از نظر فکری و ذهنی رشد کرده و قدرت ذهنی او پرورش پیدا کند، طلاق پدر و مادر می تواند او را با مشکلات مختلفی مواجه کند.

  در چنین شرایطی کودک به قدری درگیر مسائل مختلف و مشکلات زندگی می شود که زمانی برای بچگی کردن نداشته و رشد بهره هوشی او رشد پیدا نمی کند. این مسئله باعث می شود تا کودک قدرت ذهنی خود را از دست داده و حتی با مشکلات بسیار برای تمرکز کردن مواجه شود. تمام این مسائل می تواند در آینده کودک را با چالش های بیشتری مواجه کند.

  + افت تحصیلی و عدم علاقه به درس خواندن

  از دیگر نتایج و پیامدهایی که طلاق برای فرزندان دارد، افت تحصیلی است. به منظور بررسی این مسئله بسیار مهم باید به این نکته توجه داشته باشید که کودکانی که در دوران مدرسه پدر و مادرشان از یکدیگر طلاق می گیرند با مشکلات مختلفی در رابطه با درس خواندن مواجه می شوند.

  هر چه سن آن ها کمتر باشد و در دوران پایه تری از نظر تحصیلی قرار بگیرند، افت تحصیلی آن ها در آینده بیشتر خواهد شد، چرا که آن ها در زمانی که باید مفاهیم کلی درس ها را یاد می گرفتند با مشکل مواجه شدند و همین مسئله آرام آرام و در مقاطع بعدی آن ها را با چالش های بیشتری مواجه خواهد کرد.

  در چنین شرایطی کمک گرفتن از مشاور به شما کمک می کند تا بتوانید این چالش را حل کنید. در واقع پیشنهاد ما این است که اگر در شهر تهران زندگی می کنید، برای حل این مسئله بسیار مهم به سراغ یک کلینیک روانشناسی در تهران رفته و از مشاورین متخصص بخواهید تا به فرزندتان برای مقابله با این چالش کمک کنند.

  + ایجاد حس بدبینی و عدم اعتماد

  زوج هایی که با مشکل طلاق عاطفی مواجه می شوند، همواره این سوال بسیار مهم مطرح کنند که نشانه های طلاق عاطفی چیست و چه نشانه هایی برای این مسئله وجود دارد، اما پیشنهاد ما این است که در کنار توجه به این مسائل حتماً به شرایط کودک تان نیز توجه بسیار زیادی داشته باشید، چرا که حتی اگر در مرحله طلاق عاطفی باشید کودکان همچنان وجود پدر و مادر را در کنار خود حس کرده و اعتماد به نفس بسیار زیادی در وجود او شکل خواهد گرفت. این در حالی است که با طلاق گرفتن و جدا شدن، کودک مجبور است که بین پدر و مادر خود این فاصله و جدایی را ببیند و با آن کنار بیاید.

  این شرایط زمانی بدتر می شود که پدر و مادر جدا شده پیش کودک خود از طرف مقابل بدگویی می کنند و همین مسئله باعث ایجاد حس بدبینی و بی اعتمادی در کودک می شود. این اتفاق باعث می شود تا در آینده و در بزرگسالی نیز فرد با حس بی اعتمادی رو به رو شده و احساس بدبینی بسیار زیادی نسبت به اطرافیان خود داشته باشد.

  + بروز مشکلات عاطفی

  یکی از مهم ترین مواردی که باعث رشد کودکان می شود، حس عاشق و عاطفه ای است که بین والدین و فرزند آن ها وجود دارد. هر چه این حس قوی تر باشد خانواده سالم تر بوده و فرزند می تواند به بهترین شکل ممکن رشد پیدا کند.

  این در حالی است که طلاق گرفتن پدر و مادر مشکلات عاطفی بسیار زیادی برای کودک به وجود می آید و همین مسئله باعث می شود تا از نظر عاطفی کودک با چالش های بسیار زیادی مواجه شود. این مسئله سبب می شود تا در سنین بلوغ کودک چالش های بسیار زیادی را تجربه کرده و به منظور پر کردن خلاءهای عاطفی خود دست به کارهایی نامتعارف بزند.

  در حقیقت می توان گفت که اگر شما بدون توجه به این مسائل اقدام به طلاق گرفتن کنید، آینده فرزند خود را با مشکلات و چالش های بسیار زیادی مواجه کرده اید و شرایط زندگی برای فرزندان بسیار سخت خواهد شد.

  + کنترل نتایج پس از طلاق بر فرزندان

  پس از آن که به این سوال بسیار مهم پاسخ دادیم که کودکان چه ضربه ای از طلاق می خورند، ممکن است این سوال برای شما مطرح شود که چگونه می توان این چالش ها را کنترل کرد و آثار و نتایج پس از طلاق برای فرزندان را به طرز چشمگیری کاهش داد؟

  در راستا پاسخ به این سوال باید گفت که کمک گرفتن از مشاورین و متخصصین خانواده این امکان را برای شما فراهم می کند تا با دانش و اطلاعات کافی بتوانید مشکلات پس از طلاق برای کودک تان را کاهش داده و چالش های پس از طلاق را از بین ببرید.

  به همین دلیل پیشنهاد ما این است که حتماً به سراغ یک کلینیک روانشناسی در تهران رفته و از مشاورین مجرب و متخصص بخواهید تا به منظور مدیریت پیامدهای پس از طلاق به شما کمک کنند.

  اگر آینده کودک تان برای تان اهمیت بسیار زیادی دارد، پیشنهاد ما این است که حتماً با کمک گرفتن از مشاور نتایج و پیامدهای پس از طلاق برای فرزندتان را کاهش چشمگیری داده و امکان را به وجود بیاورید تا با دانش متخصصین حوزه روانشناسی، فرزندتان به بهترین نحو آماده طلاق و جدایی پدر و مادرش شود.

  نکته جالبی که باید به آن توجه داشته باشید این است که حتی بارها مشاهده شده که زوج ها پس از رفتن به کلینک های مشاوره برای مدیریت آثار و نتایج پس از طلاق بر روی فرزندشان، مشکلات رابطه خود را متوجه شده و دوباره به زندگی عادی بازگشتند.

  منبع: عصرايران

  مطالب مشابه با اين مطلب

  نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود)
  وبسایت
  :) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
  کد امنیتی
  رفرش
  کد امنیتی
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]