چرا زنان باردار زودرنج مي شوند؟

علت زودرنجي زنان باردار چيست؟

علت زودرنجي زنان باردار چيست؟

بخش بارداري : خانم ها در دوران بارداري بيشتر دچار زودرنجي مي شوند . در ادامه درباره علت زودرنجي در دوران بارداري مي خوانيد

مجله ياس تنها : دلیل عمده این زودرنجی تغییرات هورمونی است. هورمون‌های استروژن و پروژسترون تاثیر زیادی در تعادل رفتاری زنان دارند. تغییر در میزان این هورمون‌ها موجب تغییرات اساسی در رفتار زنان می شود. کاهش استروژن موجب می‌شود که زنان صبوری خود را از دست داده و پرخاشگر شوند همچنین باعث بروز غم و ناراحتی شدید در آن‌ها میشود و موجب میشود که آنها خیلی زود به گریه بیوفتند.

در این دوران زنان به شدت تحریک‌پذیر میشوند و آستانه تحمل درد آنها بشدت پایین می آید. دلیل دیگر این زودرنجی تغییرات فیزیکی و علائم منفی بارداری نظیر تهوع است. استرس و خستگی نیز می‌تواند در این قضیه تاثیر گذار باشد، استرس چگونگی تربیت فرزند و بی‌توجهی همسر پس از تولد نوزاد.

* تأثیر عصبانیت در دوران بارداری بر روی جنین

تاثیر عصبانیت در دوران بارداری بر روی جنین بر هیچ‌کسی پوشیده نیست. تقریباً از چهار ماهگی جنین متوجه اتفاقات بیرون از رحم مادر می شود و می‌تواند صداهای بیرون از رحم را بشنود بنابراین متوجه تغییرات رفتاری شما و خشم و عصبانیتتان می‌شود در نتیجه ممکن است در آینده کودکی پرخاشگر و استرسی داشته باشید. خشم و عصبانیت موجب تغییرات فیزیولوژیکی و هورمونی در بدن شما می‌شود که نتیجه این فرآیند می‌تواند کاهش رسیدن خون و اکسیژن مورد نیاز به جنین باشد این پدیده می‌تواند اثرات جبران‌ناپذیری بر روی رشد جنین بگذارد.
 
* پرخاشگری در دوران بارداری و جنسیت جنین

پرخاشگری در دوران بارداری و جنسیت جنین موضوعی نیست که خیلی به آن پرداخته باشند اما طبق مطالعاتی که تا الان داشتیم به این نتیجه رسیدیم که میزان پرخاش‌گری و تحریک پذیری مادر هنگام بارداری فرزند پسر بیشتر است. میزان تغییرات هورمونی در هنگام بارداری فرزند پسر با دختر متفاوت است و این تغییرات باعث ایجاد رفتار های متفاوت در مادر درحین بارداری میشود. از جمله این تغییرات پایین آمدن سطح خلق، افزایش تحریک پذیری، زودرنجی، عصبانیت و پرخاشگری است.

علاوه بر این‌ها تغییرات فیزیکی نیز در هنگام بارداری فرزند دختر و پسر متفاوت است و این تغییرات ظاهری می‌تواند باعث ایجاد ناراحتی و خستگی در مادر شود. بنابر این میزان پرخاش‌گری و عصبانیت مادر در هنگام بارداری فرزند دختر و پسر یکسان نیست. معمولا تغییرات ظاهری نیز در هنگام بارداری فرزند پسر نسبت به فرزند دختر، بیشتر و تحمل این تغییرات برای مادر سخت تر است.

* کنترل عصبانیت در دوران بارداری

پرخاش‌گری و عصبانیت در دوران بارداری امری طبیعی است اما راه‌هایی برای کنترل آن وجود دارد که مهم ترین آنها کنترل تغذیه است. مصرف مواد غذایی که سروتونین بدن شما را بالا ببرد موجب این میشود که زودرنجی در دوران بارداری و میزان تحریک پذیری شما کاهش یابد. استفاده از مواد غذایی مغذی و متنوع میتواند موجب افزایش انرژی شما شده و از زود خسته شدن شما جلوگیری کند میزان کربوهیدرات، قند، چربی و پروتئین باید در رژیم غذایی شما به طور متناسب وجود داشته باشد. استفاده از دارو های مکمل و تقویتی را نیز هرگز فراموش نکنید چرا که کاهش ویتامین های بدن در پرخاشگری، استرس و افسردگی نقش بسزایی دارد. ورزش کردن در طول روز، خواب کافی و مدیتیشن از دیگر مواردی هستند که برای جلوگیری از پرخاشگری توصیه میشود. استفاده از مشاوره نیز در طول دوران بارداری به سلامت روان شما کمک میکند.

* نقش همسر در کاهش پرخاشگری های دوران بارداری

نقش همسر در کاهش پرخاش‌گری و نگرانی‌های هنگام بارداری بسیار پررنگ است. اگر همسر شما باردار است و از مسائلی نظیر استرس و افسردگی و پرخاش‌گری در دوران بارداری رنج می‌برد، حضور شما در کنار او می‌تواند در کاهش این احساس های منفی بسیار تاثیرگذار باشد. مهم‌ترین کاری که شما به‌‌ عنوان همسر او باید انجام دهید، درک کردن و همدلی است. شما نباید با گفتن جملات منفی احساسات او را تحریک کنید بلکه باید با ابراز محبت کلامی و فیزیکی او را آرام کنید.

تا جایی که امکان دارد به او در انجام کار های روزانه مخصوصا امور شخصی کمک کنید. حضور شما در کنار او دلگرمی و استوانه‌ای است که استرس های او را کاهش می‌دهد.  پس نقش خودتان را دست کم نگیرید و برای کاهش تنش های همسرتان تلاش کنید. تاثیر عصبانیت در دوران بارداری بر جنین را جدی بگیرید و برای آرامش او محیط خانه را آرام نگه دارید.

* عوامل محیطی تاثیر گذار در پرخاشگری دوران بارداری

عوامل محیطی همیشه نقش مهمی در حفظ روحیه و کاهش تنش‌های روانی ما دارند. برای زنان باردار، بودن در محیط های شاد و پر انرژی بسیار مفید است. حضور آن‌ها در محیط های منفی و پرتنش، باعث تشدید پرخاش‌گری و استرس‌های آن‌ها می‌شود. گوش دادن به موسیقی‌های شاد، دیدن فیلم‌های مثبت، انجام ورزش و مدیتیشن، کارهایی است که برای حفظ روحیه و کاهش تنش‌های دوران بارداری می‌توانید انجام دهید. تا جایی که ممکن است از خواندن اخبار ناگوار و گوش دادن به شرح حوادث استرس زای روزمره خودداری کنید.

لباس‌های شاد بپوشید، در محیط‌های سرباز پیاده روی کنید با نوزاد درون شکمتان صحبت کنید و به او انرژی دهید. همانطور که او متوجه عصبانیت و پرخاشگری شما میشود،  حرف‌های شما را نیز می‌شنود و انرژی مثبت شما را دریافت می‌کند. پس سعی کنید با صدایی آرام و محبت آمیز در خانه با یکدیگر صحبت کنید تا انرژی بهتری به او دهید.

* خودآگاهی و کاهش عصبانیت در دوران بارداری

یکی از راه‌های خیلی مؤثر برای کاهش پرخاش‌گری و افسردگی در حین بارداری خودآگاهی است. این‌که شما بدانید عصبانیت شما امری طبیعی است و از کنترل شما خارج نیست، به کاهش آن کمک می‌کند. ممکن است در بارداری‌های قبلی تان این حالت‌ها را تجربه نکرده باشید و این احساسات برای شما جدید باشد، این مسئله نباید شما را نگران کند زیرا همان‌طور که گفتیم پرخاشگری در دوران بارداری و جنسیت جنین نیز تا حدودی به هم مرتبط هستند. بنابراین ممکن است شما هنگام بارداری یکی از فرزندانتان این حالت‌ها را نداشته باشید و هنگام بارداری فرزند دیگر دچار افسردگی یا پرخاش‌گری شوید. بنابراین کنترلتان را از دست ندهید، نگران نشوید و با استفاده از راه‌حل‌هایی که پیشنهاد شد، سعی در کنترل استرس و نگرانی‌های خود کنید.مطمئن باشید که این حالت ها گذراست و به زودی شرایطتان مانند قبل میشود. کمک گرفتن از مشاوره بهترین و مؤثرترین راه است.

سوالات متداول

* عصبانیت و پرخاش‌گری در دوران بارداری چه تأثیری روی جنین دارد؟

 است در آینده کودکی پرخاشگر و استرسی داشته باشید. خشم و عصبانیت موجب تغییرات فیزیولوژیکی و هورمونی در بدن شما می‌شود که نتیجه این فرآیند می‌تواند کاهش رسیدن خون و اکسیژن مورد نیاز به جنین باشد این پدیده می‌تواند اثرات جبران‌ناپذیری بر روی رشد جنین بگذارد.

* علت اصلی زودرنجی در دوران بارداری چیست؟

دلیل عمده این زودرنجی تغییرات هورمونی است. هورمون‌های استروژن و پروژسترون تاثیر زیادی در تعادل رفتاری زنان دارند. تغییر در میزان این هورمون‌ها موجب تغییرات اساسی در رفتار زنان می شود. کاهش استروژن موجب می‌شود که زنان صبوری خود را از دست داده و پرخاشگر شوند همچنین باعث بروز غم و ناراحتی شدید در آن‌ها می‌شود و باعث می‌شود که سریع به گریه بیفتند.

* نقش تغذیه در کاهش عصبانیت دوران بارداری چیست؟

مصرف مواد غذایی که سروتونین بدن شما را بالا ببرد موجب این میشود که زودرنجی در دوران بارداری کاهش یابد. استفاده از مواد غذایی مغذی و متنوع میتواند موجب افزایش انرژی شما شده و از زود خسته شدن شما جلوگیری میکند. میزان کربوهیدرات، قند، چربی و پروتئین باید در رژیم غذایی شما به طور متناسب وجود داشته باشد

منبع: پارسينه

, , ,

مطالب مرتبط با پست جاري

نظرات ارسال شده

  نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود)
  وبسایت
  :) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
  کد امنیتی
  رفرش
  کد امنیتی
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
< <