مجله ياس تنها

درباره رنگ مو در دوران بارداري بخوانيد بخش بارداري و زايمان - در دوران بارداري بهتر است که از رنگ کردن مو خودراري کنيد . اما اگر قصد رنگ کردن مو داريد حتما اين مطلب را بخوانيدمجله ياس تنها - زيبايي ه

درباره رنگ مو در دوران بارداري بخوانيد

درباره رنگ مو در دوران بارداري بخوانيد بخش بارداري و زايمان - در دوران بارداري بهتر است که از رنگ کردن مو خودراري کنيد . اما اگر قصد رنگ کردن مو داريد حتما اين مطلب را بخوانيدمجله ياس تنها - زيبايي ه

درباره رنگ مو در دوران بارداري بخوانيد

درباره رنگ مو در دوران بارداري بخوانيد
 • موضوع : بارداري و زايمان ,
 • درباره رنگ مو در دوران بارداري بخوانيد

  بخش بارداري و زايمان - در دوران بارداري بهتر است که از رنگ کردن مو خودراري کنيد . اما اگر قصد رنگ کردن مو داريد حتما اين مطلب را بخوانيد

  مجله ياس تنها - زيبايي همواره يكي از مهم ترين خواسته هاي انسان است و زنان در اين بين بيشتر تمايل به اين خواسته دارند. اما همواره در دوران بارداري آن ها از استفاده برخي از موادي كه زيبايي بيشتري به آنها مي بخشد منع مي شوند.

  يكي از اين موارد رنگ كردن موي سر است. مطالعات بسیاری در مورد رنگ مو و بارداری انجام شده ولی درهیچ یک از آن ها تاثیر استفاده از رنگ مو  بر نقص هنگام تولد نوزاد اثبات نشده است ولی این به این معنا نیست که مصرف آن در دوران بارداری امن است. به دلیل شکل گیری اندام های جنین در سه ماه اول، مادران باردار مجاز به استفاده از این مواد در سه ماه اول نیستند.

  بسیاری از زنان تمایل به استفاده از انواع رنگ ها، حالت دهنده ها و یا ریمل مو در بارداری برای زیبایی و درخشندگی موهای خود دارند اما استفاده از این مواد و تاثیر آن بر جنین در زمان بارداری, مادران باردار را دچار تردید و نگرانی می کند. مطالعات بسیار کمی برروی اثرات رنگ یا ریمل مو در بارداری در زنان باردار انجام شده است.

  برخی تحقیقات نشان داده است که مصرف مقدار زیاد از مواد شیمیایی موجود در رنگ مو ممکن است تا حدی مضر باشد. هیچ شواهدی وجود ندارد که استفاده از سفید کننده موضعی ومحصولات مو خطر نقص هنگام تولد و سقط جنین را افزایش نمی دهد، ولی به احتمال زیاد، حجم بسیار کمی از مواد شیمیایی سمی از طریق پوست به جریان خون  نفوذ می کند، ولی از آنجا که سرعت جذب مواد از پوست هیچ دو انسانی یکسان نیست هنوز هیچ مطالعه دقیقی برای اثبات میزان تاثیر این مواد شیمیایی بر روی جنین انجام نشده است، بنابراین توصیه می شود که استفاده از این مواد تا بعد از زایمان به تاخیر انداخته شود.

  سه‌ماهه اول به ‌طور ويژه دوره‌اي مهم برای حفظ سلامت جنین است، ولی به طور کل بهتر است درنه ماه بارداری از تماس با هرگونه رنگ، مواد صاف یا مجعد کننده مو و ریمل مو خودداری شود. به طور کل مضر یا بی ضرر بودن رنگ موها در بارداری اثبات نشده است اما بدون شک ترکیبات  شيميايي موجود در رنگ های نیمه دائمی و دائمی به ويژه پارافنيلن دي‌آمين که مي‌توانند از سطح پوست جذب شود، به شدت سمی هستند. در واقع پوست سر دارای منافذ بسیاری است, این منافذ امکان جذب مواد را بالا می برد به خصوص وقتی توسط این مواد شيميايي تحریک شود و احتمالا براي جنين مشکل ایجاد می کند ,حتی بوی رنگ و هرگونه مواد شیمیایی برای مادر باردار ناخوشایند و مضر است.

  توصيه كارشناسان اين است كه حتی المقدور از موادی که موها را صاف، بی‌ رنگ، یا فر می‌ کنند، تا سه ماهه دوم بارداری استفاده نکنید.در ضمن با اينكه گفته مي‌شود رنگ موهاي گياهي بي‌خطر هستند و مصرف آن ها در دوران بارداري ترجيح داده می شود ولی  در ساخت بسياري از آنها نیزمواد شيميايي به کار رفته است و مورد اطمینان نیستند. مش کردن نسبت به رنگ کردن به دلیل استفاده ازپوشش کلاه و کاهش سطح تماس مواد شیمیایی با پوست سر دارای خطرات کمتری است.

  +اقدامات احتیاطی هنگام رنگ مو در بارداری

   در دوران بارداری برخی از زنان اعتقاد دارند که ساده بودن بهترین زیبایی است در حالی که برخی دیگر می خواهند در این دوره خاص از زندگی نیز خود را زیباتر نشان دهند.در هرصورت اگر شما استفاده از رنگ مو در بارداری را انتخاب کردید باید این اقدامات احتیاطی را در نظر بگیرید.

  +    تست برای واکنش های حساسیتی

  یکی ازمهم ترین اقدامات احتیاطی تست رنگ قبل از استفاده کامل آن است که معمولا دستورالعمل آن روی بسته بندي محصول درج شده است. برای تست رنگ، مقدار کمي از رنگ  را بر روی گوش بماليد و به مدت دو روز آنرا شستشو ندهيد. مشاهده هرگونه خارش ،قرمزی ویا احساس سوزش پوست نشانه حساسیت است.باید توجه داشت که واکنش های حساسیتی و عفونت چشم ناشی از رنگ مو ممکن است به کوری منجر شود.

      پوشیدن دستکش مناسب و غیرقابل نفوذهنگام استفاده از رنگ مو وادامه کار طبق دستورالعمل

  بهتر است این کار توسط فرد حرفه ای انجام شودواز ترکیب کردن رنگ های مختلف خودداری شود.

  +    شستن پوست سر به طور کامل وبه سرعت

  مدت زمان رنگ کردن بیش تر از مدت مورد نیاز نشودو از رنگ مژه و ابرو خودداری شود . پوست سر و موها به طور کامل شسته شود.

  +    انتخاب محیطی با تهویه مناسب

  ترجیحا کنار پنجره یا درب باز و در هوای آزاد كار رنگ كردن مو انجام شود

  +روش های جایگزین رنگ مو در بارداری

  +    هایلات کردن مو

  هایلات به دلیل رنگ نشدن موها از ریشه دارای خطرات کمتری است ودر واقع پوست سر مواد را جذب نمی کند.هایلات نیز روشی براي زیبایی رنگ مو است.

  +    انتخاب مناسب رنگ مو

  انتخاب رنگ موهای نیمه دائم به جای دائم، به اين دليل كه فاقد آمونیاک و پراکسید ویا دارای مقادیر کمتری از این موادشیمیایی مضر هستند، توصيه مي شود. می توان ازشامپوهای تقویت رنگ مو استفاده کرد و از رنگ کردن مکرر موخودداری کرد. رنگ موهای طبیعی مبتنی بر سبزیجات، مانند حنا، نیزامن  هستند.

  +    ریمل

  استفاده از ریمل مژه و ابرو ،موقتی است وبه دلیل رنگ لایه بیرونی مو، استفاده آن بی خطر است .در مقایسه با محصولات رنگ مو، ریمل مو به دلیل استفاده راحت تر و سریع تر بهتر است.همچنین ریمل بهتر از اسپری رنگ مو است زیرا مواد شیمیایی و بخارات حاصل از اسپری مو برای سلامت  خطرناک تر است.

  منبع: مرکز ناباروري مام

 • تاريخ ارسال : چهارشنبه 06 بهمن 1400
 • منتشر کننده : مجله ياس تنها
مطالب مرتبط