گشادي واژن چيست و چگونه درمان ميشود؟

گشادي واژن چيست و چگونه درمان ميشود؟

گشادي واژن چيست و چگونه درمان ميشود؟

بخش بارداري و زايمان - گشادی واژن به شل بودن واژن اشاره دارد که اغلب پس از زایمان واژینال در زنان رخ می دهد. در ادامه مي خواهيم بيشتر درباره علت و درمان گشادي واژن با شما صحبت کنيم

مجله ياس تنها - گشاد شدن واژن، به خصوص پس از زایمان ، بسیاری از زنان را تحت تأثیر قرار می دهد. بارداری نه تنها بر بدن و وزن بدن تأثیر می گذارد ، بلکه بسیاری از خانم ها غالباً از واژن تازه شکل گرفته خود متعجب می شوند.

* گشادی واژن چیست؟

گشادی واژن به شل بودن واژن اشاره دارد که اغلب پس از زایمان واژینال در زنان رخ می دهد. این یک نتیجه طبیعی و بسیار رایج از زایمان است. دیواره های واژن ، دقیقاً مانند سایر قسمت های پوست زنان ، از کلاژن و مواد الیافی تشکیل شده است که به پوست قدرت و انعطاف پذیری می بخشد. هنگامی که یک زن زایمان واژینال انجام می دهد ، استرس زایمان می تواند از حساسیت و سفتی ناحیه که اغلب در حین زایمان بیش از حد کشیده می شود ، کاسته شود.

* اثرات گشادی واژن چیست؟

گشادی واژن شایع ترین مسئله برای زنانی است که به دلیل عدم اصطکاک در حین مقاربت با کاهش رضایت جنسی دست و پنجه نرم می کنند.

شکایات بسیاری وجود دارد که زنان پس از بچه دار شدن ، با افزایش وزن و علائم کشش از جمله شایع ترین موارد هستند. با این حال ، بسیاری از زنان می گویند که شلی واژن در راس مبارزات آنها و اغلب ویران کننده ترین است. زایمان تنها دلیل شلی واژن نیست.

* علائم گشاد شدن واژن

    احساس فشار در لگن
    احساس پری در زیر دل
    درد حین رابطه جنسی
    عدم رضایت از رابطه جنسی
    تکرر ادرار
    عدم رسیدن به ارگاسم
    عفونت‌های مکرر واژینال

* علت گشادی واژن

    افزایش سن که باعث می شود عضلات بدن در کل آرامش بیشتری داشته باشند.
    یائسگی حدود 50٪ از زنان گزارش می کنند که به دلیل افت سطح استروژن ، سستی واژن پس از یائسگی قابل توجه است.
    ضربه به واژن. می تواند ناشی از آسیب ، تصادف یا سو استفاده جنسی باشد.
    اختلالات ژنتیکی که متابولیسم کلاژن را درگیر می کنند.

* درمان گشادی واژن

برای اکثر زنانی که زایمان کرده اند ، پزشکان آنها اغلب تمرینات کگل را توصیه می کنند ، تمریناتی که می تواند در هر کجا انجام شود و در تقویت سطح کف لگن موفق باشد. با این حال ، در حالی که تمرینات کگل تقویت  می کند ، هیچ کاری برای تغییر محل عضلات واژن انجام نمی دهد ، بنابراین ممکن است مداخله دیگری لازم باشد.

اگر روش های غیرتهاجمی ناموفق باشند ، ممکن است بهترین گزینه برای ترمیم کامل واژن ، جراحی باشد. جوان سازی واژن ، یا واژینوپلاستی ، یک عمل جراحی انتخابی است که عضلات کف لگن را به محل اصلی ، برمی گرداند و دیواره واژن و عضله اطراف آن را محکم تر می کند. این امر منجر به تجربه لذت جنسی بیشتر برای زنان و شرکای آنها می شود.

* مراقبت های بعد از عمل زیبایی واژن

واژینوپلاستی ( عمل زیبایی واژن  ) روشی است که باعث ایجاد یا تغییر شکل واژن می شود. مراقبتهای بعد از عمل زیبایی واژن شامل موارد مهمی هستند که در صورتی که رعایت نگردند ممکن است عوارضی را به دنبال داشته باشند.

عمل زیبایی واژن که جهت تنگ کردن واژن انجام می شود می تواند با جراحی و یا لیزر انجام شود. در صورتی که عمل تنگ کردن واژن با لیزر انجام شود مراقبت خاصی بعد از آن وجود ندارد، ولی فقط بهتر است تا 3 روز از نزدیکی پرهیز شود و فعالیت‌های ورزشی سنگین نیز تا 2 الی 3 روز بعد از لیزر انجام نشود.

*  مدت زمان جوش خوردن بخیه واژن

زمان جوش خوردن بخیه جذبی واژن بسته به آمادگی بدن فرد، متفاوت است. در بعضی از افراد زمان جوش خوردن بخیه جذبی واژن کمتر و در بعضی بیشتر می شود. جوش خوردن بخیه های جذبی در واژن بستگی به وضعیت جسمی ، بافت واژن و سلامت شخصی بیمار دارد، یعنی اگر در بافت های واژن اثری از عفونت باشد و یا شخص بیمار دارای سوء تغذیه باشد روند جذب شدن بخیه ها بیشتر و سریع تر از مواردی می باشد که بیمار دارای  سن بالا و یا دارای بافت های ضعیف باشد. همچنین بستگی به جنس نخ استفاده شده نیز دارد.در حالت کلی بین 1 تا2 هفته طول میکشد.

* ترشحات بعد از عمل واژن

پس از هر جراحی ممکن است عوارضی نمایان شود که با مرور زمان و رعایت مراقبت های ویژه از بین برود و در این میان از جمله عوارض عمل واژن، خروج ترشحات بعد از عمل واژن است که از رحم خارج می شود. این ترشحات به صورت طبیعی است و دلیل اصلی آن ترشحات هورمون های جنسی می باشد که دارای شکل خاصی می باشد.

استریل کردن واژن پس از عمل واژن، می تواند مانع بروز ترشحات و عفونت شود، که این اقدام باید روزانه حداقل دو بار انجام شود. تشخیص ترشحات معمولی بعد از عمل واژن که با ترشحات در اثر عفونت آن متفاوت است، کار آسانی است و در مواقعی که فرد قادر به انجام این کار نباشد توصیه می شود به پزشک متخصص مراجعه شود.

به طور کلی ترشحات بعد از عمل واژن دارای حد و اندازه مناسب و متعادل است و چنانچه از حد عادی خود خارج شود منجر به عفونت می شود و این امر نیاز به درمان دارد. گاهی اوقات افزایش ترشحات ممکن است با تغییر رنگ، بو، التهاب، خارش، سوزش و… همراه باشد که در این صورت غیر طبیعی است و حتما باید با پزشک متخصص مشورت شود.

همانند سایر روشهای جراحی ، روشهای واژینوپلاستی خطرات کلی مانند خونریزی ، عفونت و حوادث بیهوشی را به همراه دارد. ممکن است در اثر جراحی واژینوپلاستی جای زخم های شدیدی ایجاد شود و جراحی های اصلاحی در آینده غیرممکن شود و همچنین فرد نسبت به ناخوشایندی پرینه و ولو حساس شود. بعد از جراحی ممکن است لخته های خون در رگهای عمیق ایجاد شود که ترومبوز ورید عمقی نامیده می شود . خطرات جراحی مانند این موارد در صورتی که بیمار قبل از عمل از سلامتی خوبی برخوردار باشد ، کمتر مشاهده می شود.

خطرات خاص در مورد واژینوپلاستی شامل فیستول واژن ، افتادگی رحم یا واژن بسته به اینکه فرد رحم دارد یا خیر ، و کولیت در نئوواژن و همچنین کولیت انحرافی در انتهای بسته است. هر زمان حفره صفاق پاره شود ممکن است پریتونیت ایجاد شود.

* تنگی مجرا

تنگی واژن از عوارض شایع واژینوپلاستی است و برای تأمین کالیبر و عمق مناسب اندام جدید به ارزیابی متخصص و اصلاح به موقع نیاز دارد. این امر هم برای مقاربت جنسی و هم برای ایجاد قاعدگی مناسب خارجی ضروری است. به دنبال جراحی ، تنگی داخل رحمی به تنهایی ممکن است رخ دهد.

* آسیب عصبی

ممکن است در حین تشریح بافتهای ناحیه پرینه و لگن ، آسیب عصبی رخ دهد و منجر به هیپوستزی یا دیستزی شود. درد مزمن نیز ممکن است به دلیل آسیب عصبی وجود داشته باشد.

* عوارض واژینوپلاستی روده

واژینوپلاستی روده یک روش اصلی است که ممکن است با ایلئوس فلج کننده ، پریتونیت ، یبوست و دشواری در ادرار همراه باشد. ممکن است با تولید بیش از حد مخاط همراه باشد و منجر به استفاده مداوم از نوار بهداشتی شود.  علاوه بر این ، خطر طولانی مدت سرطان روده بزرگ که در یک بخش سیگموئید استفاده می شود برای واژینوپلاستی به طور کامل مشخص نشده است.

* فیستول

وقوع فیستول های رکتوواژینال یا مجاری ادرار-واژینال یکی دیگر از عوارض دردسرساز مرتبط با واژینوپلاستی است. آنها به دلیل آسیب رکتوم یا مجرای ادرار در طی عمل رخ می دهند و ممکن است برای ترمیم نیاز به جراحی های دوم داشته باشند.
خطر فیستول پایین در نظر گرفته می شود ، به شرطی که جراح مهارت کافی داشته باشد. به دلیل رشد بیش از حد باکتریها  ممکن است بو یا ترشحات واژن وجود داشته باشد. این ممکن است علاوه بر دوش گرفتن منظم ، به آنتی بیوتیک یا درمان ضد قارچ نیز نیاز داشته باشد.

* نارضایتی

یک خطر نهایی که باید مورد بحث قرار بگیرد ، عدم رضایت از نتیجه جراحی است. این معمولاً به دلیل تنگی بیش از حد واژن جدید است.

نیاز به اقدامات ثانویه یا تجدید نظر ، از دیگر عوارض مهم واژنوپلاستی است. با بحث کامل و صادقانه جراح که جزئیات روش ، بهبودی و نتیجه نهایی و همچنین خطرات و عوارض احتمالی را جبران می کند ، بسیاری از این خطرات برطرف می شوند.

منبع: ماماطب  mamateb.com

, , ,

مطالب مرتبط با پست جاري

نظرات ارسال شده

  نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود)
  وبسایت
  :) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
  کد امنیتی
  رفرش
  کد امنیتی
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
< <