اين بيماري پوستي بيشتر مردان را درگير مي کند

اين بيماري پوستي بيشتر مردان را درگير مي کند

پست شماره 786
10:5 , جمعه 01 فروردين 1399

اين بيماري پوستي بيشتر مردان را درگير مي کند

اين بيماري پوستي بيشتر مردان را درگير مي کند

بخش زيبايي مجله ياس تنها - هدي عين اللهي متخصص پوست و مو گفت: بیماری پوستی «روزاسه» در میان مردان به علت تاخیر درمان شدید تر از زنان است.

به ادامه برويد

* هدی عین اللهی متخصص پوست، مو و زیبایی درباره بیماری پوستی «روزاسه» گفت: روزاسه یک بیماری شایع است که عمدتا پوست صورت را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

* او افزود: روزاسه باعث قرمزی در بینی، چانه، گونه‌ها و پیشانی می‌شود و با گذشت زمان این قرمزی ممکن است بدتر شده و رگ‌های خونی قابل مشاهده باشند.

* عین اللهی تصریح کرد: در برخی موارد بیماری پوستی «روزاسه» در قفسه سینه، پشت و گردن بروز پیدا کرده و در مواردی دیگر ممکن است چشم‌ها را تحت تاثیر قرار دهد و باعث تحریک پذیری، قرمز و آبکی شدن آن‌ها شود. البته ناگفته نماند که روزاسه در برخی از افراد باعث بروز جوش‌ها و برآمدگی‌های پر از چرک می‌شود که این اختلال ممکن است باعث ورم کردن بینی شود.

* این متخصص پوست، مو و زیبایی درباره عوامل تشدید کننه بیماری «روزاسه» گفت: علت بروز روزاسه شناخته شده نیست با این حال نظریه‌های مختلفی در این زمینه وجود دارد. اما برخی از محققان معتقدند که روزاسه یک اختلال کلی در عروق خونی است و برخی دیگر بر این اعتقادند که این عارضه به علت مایت‌های میکروسکوپی پوست (دمودکس)، عوامل روانی و یا نقص در بافت همبند زیر پوست ایجاد می‌شود.

* عین اللهی با اشاره به مهم‌ترین عوامل خطرساز در بروز بیماری «روزاسه» اظهار کرد: افرادی که پوستی روشن دارند و به راحتی پوستشان قرمز می‌شود در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به این بیماری پوستی هستند. روزاسه بیشتر در میان زنان شایع است، اما علائم این بیماری در مردان شدید‌تر است و علت این قضیه این است که اغلب مردان درمان روزاسه را به تاخیر می‌اندازند تا زمانی که روزاسه پیشرفت کرده و به مراحل شدید برسد.

* این متخصص پوست، مو و زیبایی ادامه داد: در حالی که درمان خاصی برای روزاسه وجود ندارد، اما روش‌های درمانی برای کنترل و یا کاهش علائم آن وجود دارند که در صورت مشاهده نشانه‌های علائم روزاسه حتما باید به پزشک مراجعه کرد. البته علائم روزاسه می‌توانند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشند و حتی در بعضی مواقع حداقل باعث بروز یکی از علائم می‌شوند.

* نشانه‌های بروز بیماری پوستی «روزاسه»

* گرگرفتگی

بسیاری از افرادی که به روزاسه مبتلا می‌شوند سابقه سرخ شدن و یا گرگرفتگی‌های مکرر را دارند. قرمزی صورت که ممکن است در بازه‌های مختلف پدید آیند اغلب از اولین نشانه‌های این اختلال است.

* قرمزی ثابت

قرمزی پوست صورت ممکن است مشابه آفتاب سوختگی باشد، اما با این تفاوت که قرمزی ثابت برطرف نمی‌شوند.

* برجستگی‌ها و جوش‌ها

اغلب افراد مبتلا به روزاسه با برجستگی‌های قرمز کوچک و جوش‌های پر از چرک مواجه می‌شوند که گاهی اوقات این جوش‌ها شبیه به آکنه بوده و به صورت سر سیاه بروز نمی‌کنند، اما ممکن است با سوزش همراه باشند.

* رگ‌های خونی قابل مشاهده

رگ‌های خونی کوچک قابل مشاهده در زیر پوست، در بسیاری از مبتلایان به روزاسه بروز می‌کنند که در این صورت حتما باید به پزشک مراجعه شود.

* سوزش و تحریک چشم‌ها

ممکن است در افراد مبتلا به روزاسه چشم‌ها آبکی، ورم کرده و یا قرمز (خونی) به نظر برسند که به این حالت «روزاسه چشمی» گفته می‌شود که اگر درمان نشود ممکن است به آسیب‌های قرنیه و از دست دادن بینایی منجر شود.

* احساس سوزش و گزش

- ممکن است احساس سوزش یا گزش، ایجاد پوست‌های پولکی، ضخیم شدن پوست، ورم پوست، خارش، سفتی و خشکی پوست در صورت بروز کنند. البته ناگفته نماند که علائم روزاسه ممکن است علاوه بر صورت در سایر بخش‌های بدن از جمله گردن، قفسه سینه و یا گوش‌ها بروز کنند.

- عین اللهی با اشاره به تشخیص روزاسه اظهار کرد: متخصصان پوست در ابتدا علائم و نشانه‌های بیمار را به صورت کامل معاینه کرده و سوالاتی در مورد سوابق پزشکی آن‌ها خواهند پرسید که در اینصورت بیمار باید حتما در مورد هر گونه مشکل و یا علائمی مانند قرمزی، جوش، سوزش و یا خارش پوست خود آن را حتما با پزشک متخصص مطرح کند چرا که هیچ آزمایش اختصاصی‌ای برای تشخیص بیماری پوستی «روزاسه» وجود ندارد.

- این متخصص پوست، مو و زیبایی تصریح کرد: بعضی اوقات پزشکان برای درمان عوارض و علائم بیماری «روزاسه» دارو‌های خوراکی و یا موضعی تجویز می‌کنند که این دارو‌ها می‌توانند علائم را کنترل کرده و یا حتی از میزان آن‌ها کم کند و در بعضی مواقع دیگر با استفاده از برخی لیزر‌های تخصصی به درمان این بیماری اقدام می‌کنند.

- عین اللهی درباره علائم آغازگر بروز بیماری «روزاسه» گفت: قرار گرفتن در معرض باد و یا آفتاب، فشار‌های عاطفی، آب و هوای داغ و یا سرد، ورزش‌های سنگین، مصرف الکل و نوشیدن مایعات داغ آغاز گر بروز بیماری «روزاسه» هستند.

پايان مطلب

****************

باشگاه خبرنگاران جوان

توجه : کپي برداري از اين مطلب با ذکر نام و آدرس سايت مجاز است.

مطالب مرتبط با پست جاري